Pasaulis įdomus

Kalba Gabija. Domiuosi pasaulio gyvūnais ir štai ką sužinojau. Pasirodo, kad didžiausias pasaulio gyvūnas yra mėlynasis banginis. Jo ilgis yra maždaug toks kaip dešimties aukštų namo aukštis. O sveria jis tiek, kiek maždaug svertų 2000 žmonių. Kaip manote, mėlynasis banginis yra vandens gyvūnas ar sausumos ir kur jis gyvena? Ir dar kelios užduotys apie gyvūnus jums:

  • išvardinkite 3 gyvūnus, kurie gyvena tik vandenyje,
  • išvardinkite 3 gyvūnus, kurie gyvena tik sausumoje,
  • išvardinkite 3 gyvūnus, kurie gyvena ir sausumoje, ir vandenyje.
       
       

Kalba Rokas. Gabija labai domisi gyvūnais. Ji pasakojo apie didžiausią pasaulio gyvūną – mėlynąjį banginį, todėl jos paklausiau, kokie gyvūnai yra mažiausi. Gabija sako, kad sunku tiksliai pasakyti, nes tai gali būti ir kažkuri mažų šikšnosparnių rūšis, ir kažkurie paukščiai, dar tai galėtų būti ir vabalai, drugeliai arba dar mažesni vandens gyvūnėliai. Mane labai domina dar ir greičiausi pasaulio gyvūnai. O jus? Tėtis padėjo man ieškoti informacijos internete apie greičiausius pasaulio gyvūnus. Dauguma teigia, kad greičiausias pasaulio gyvūnas yra gepardas, jis gali bėgti net 100 km/h greičiu. Tačiau pasirodo, kad greitesnė už gepardą gali būti žuvis buriažuvė, ji gali skrosti vandenį net 109 km/h greičiu. 

  • Ar žinote kaip atrodo gepardas? Susiraskite nuotrauką ir apibūdinkite šį gyvūną. 
  • Ar žinote, kaip atrodo buriažuvė? Susiraskite nuotrauką ir apibūdinkite šią žuvį. 
     

Užduotys

1

Išdalijamos kortelės su gyvūnų pavadinimais arba paveikslėliai su gyvūnais. Pavaizduokite (rankomis, kūno ir veido judesiais bei LGK), kaip šie gyvūnai juda ir ėda. Vienas kuris vaizduoja gyvūną, o kiti spėja, koks tai gyvūnas. Gyvūnai: vėžlys, krokodilas, kengūra, pingvinas, žirafa, meška, varlė, gyvatė, ryklys, pelėda, žvirblis, beždžionė, gandras, erelis, pelė, liūtas, katė, šuo, vabalas, dramblys, arklys, banginis, voverė.

2

Mokiniai suskirstomi grupelėmis arba poromis. Išdalijamos kortelės su gyvūnų pavadinimais arba paveikslėliai su gyvūnais. Grupė turi sudėlioti gyvūnų bokštą laikydamiesi logikos: didžiausi ir sunkiausi gyvūnai apačioje, lengvesni aukščiau, lengviausi ir mažiausi – bokšto viršūnėje. Dėliodami bokštą mokiniai turi:

  • tinkamai nurodyti proformą: kaip gyvūnai stovės vienas ant kito,
  • apgalvoti, kad vienas ant kito stovintiems gyvūnams būtų saugu, pvz., jei ant lapės bus kiškis – nesaugu.
     

Gyvūnai: lapė, begemotas, dramblys, musė, katė, gyvatė, asilas, karvė, arklys, liūtas, sraigė, banginis, žirafa, žiurkė, kiškis, meška, vilkas. Laimi ta grupė ar pora, kuri gyvūnus teisingiausiai sudėlioja pagal dydį ir saugumą vienas kito atžvilgiu.

3

Žaiskite žaidimą „Sausuma ir / arba vanduo“. Vaikai sustoja ratu. Tas, kuris žaidimą pradeda, pasiūlo variantą: 

  • sausuma, 
  • vanduo, 
  • sausuma ir vanduo. 
     

Pavyzdžiui, jei pasiūlyta tema „sausuma“, kiekvienas rate dalyvaujantis pasako po gyvūną, kuris gyvena tik sausumoje. Kartotis negalima. Tas, kuris pakartoja jau pasakytą gyvūną arba nebežino gyvūno, arba suklysta dėl gyvūno gyvenamosios vietos (pasako vandens gyvūną vietoj sausumos), iš rato iškrenta. Tas mokinys, kuris žaidimą laimi (lieka rate), siūlo naują temą ir vėl vyksta gyvūnų vardijimas ratu pagal pasirinktą temą.